לפני שמתחילים, עדכון קצר

קצב הידיעות בעולמות ה-SEO ו-AI הוא כל כך מהיר בשבועות האחרונים, שאנחנו נדרשים לבצע התאמות על מנת להביא בפניכם את כל מה שחדש. חשבנו שהוספת "חדשות מתפרצות" (החלק בניוזלטר שמרכז ידיעות עכשוויות חמות) יספיק לנו.

טעינו!
 
אז הפעם החלטנו לעשות לראשונה את "מצב ה-SEO Live".
מדובר במפגש זום שבו אנחנו נעדכן בשינויים ובכל מה שקורה וחדש בעולמות ה- SEO ו- AI.
 
במפגש ביום חמישי הקרוב (23.11.23) אנחנו נדבר על הדברים הבאים:

 • ארבעת העדכונים המשפיעים ישירות על מיקומים:
  • עדכוני הליבה
  • עדכוני ספאם
  • עדכון התוכן המועיל (+ השערה לגבי מתי ייצא העדכון ה-4 שלו)
  • עדכוני הסקירות
    
 • נרחיב גם על עדכון ה-  Killer Whale והמשמעויות שלו לקידום אורגני
   
 • SGE, רכיב ה- AI  של גוגל, שצפוי לעשות "עלייה" בקרוב
   
 • השינויים האחרונים ב- QRG של גוגל (quality raters guide)
   
 • רשימת הפיצ'רים החדשים שגוגל כרגע בוחנת ותשלב בקרוב בתוצאות החיפוש

  וגם על... 

  ה-'מגה-עדכון' של גוגל, שמתוכנן לדצמבר השנה.
   

לא תהיה הקלטה של השידור, אז אם אתם רוצים שנעשה לכם סדר לגבי כל העדכונים של גוגל, ניתן להצטרף בחינם לשידור ביום חמישי ה-23.11 בשעה 20:30 בקישור הבא:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZEpf-irqj8iGNPX-lAV9419AuP3dntl1l8n

 

הידיעה הראשית - ככה לא מפטרים מנכ"ל!

ב-6.11 חברת OpenAI קיימה את כנס המפתחים הראשון שלה – DevDay:
https://devday.openai.com
 
האירוע היה מוצלח ביותר, סיפק הרבה מאוד מידע לגבי הדברים העתידיים של החברה וקיבע את מעמדה כמובילת השוק בתחום האינטליגנציה המלאכותית (עם 100,000,000 משתמשים פעילים בשבוע).

בין ה-"היילייטס" שנחשפו:

 • המודל של ChatGPT עודכן עד אפריל 2023 - החברה הבטיחה שמעתה הוא תמיד יהיה עדכני.

 • חיפוש באינטרנט – היתרון הבולט של Bard (גוגל) על פני ChatGPT היה החיבור לחיפוש באינטרנט. עכשיו בשילוב עם Bing (מיקרוסופט) הפיצ'ר הזה נוסף.

 •  ChatGPT 4 Turbo – תמיכה ב- 128,000 תווים בשיחה שזה שווה בערך לשלוש מאות דפים.

 • GPTs – הזכרנו את זה באחד המיילים הקודמים. מדובר ביכולת של כל אחד לבנות את ה- GPT שלו למשימות יומיומיות ופעולות נוספות כיד הדמיון ולשתף עם אחרים.

 • OpenAI App Store – בדיוק כמו גוגל ואפל גם OpenAPI תפתח חנות אפליקציות, שבה מפתחים יוכלו למכור יישומונים מבוססי GPT.

 
הכנס עבר בהצלחה והעתיד נראה ורוד מתמיד ואז...

ביום שישי האחרון בשל מאבקים פנימיים זומן המנכ"ל סאם אלטמן לשיחת וידאו שבה הודיע לו הדירקטוריון שהוא מפוטר! מספר דקות אח"כ יצאה הודעה רשמית לתקשורת ותיבת פנדורה נפתחה.
 

אף אחד לא עודכן

החברה בחרה שלא לשתף את המשקיעים שלה בנוגע לפיטורי המנכ"ל וכך מיקרוסופט (המושקעת ב- 13 מיליארד דולר ב- OpenAI) קיבלה עדכון רק כחצי שעה לפני הפיטורין. בשל החיבור המובהק בין החברות, כאשר ההודעה יצאה לציבור הדבר גרם לערך המניה של מיקרוסופט לרדת ב-2% באופן מידי.

גרג ברוקמן (הנשיא ואחד מהמייסדים של החברה) הודיע שהוא מתפטר והגלגל לא נעצר בו בלבד - 3 מדענים בכירים הגישו מכתבי פיטורים ועובדים נוספים רבים הודיעו שבכוונתם להתפטר ולעבור עם אלטמן לכל סטארט-אפ שהוא יקים.
 
כאשר החברה הבינה את גודל האסון, פחות מיומיים לאחר הפיטורין ולחץ כבד מצד המשקיעים (ובעיקר מיקרוסופט) החל הדירקטוריון לנסות לדון עם אלטמן על לחזור לכהן כמנכ"ל החברה. אלטמן מצידו לא היה נלהב במיוחד והחליט לשקול את האופציות שלו – פתיחת סטארט-אפ AI חדש שלו או חזרה ל-OpenAI בתנאים חדשים ודירקטוריון חדש.


הסוף המפתיע שהוא רק ההתחלה

היום (שני) התבשרנו על כך שמיקרוסופט שכרה את סאם אלטמן וגרג ברוקמן להוביל את צוות פיתוח ה-AI המתקדם של החברה. מחיר מניית מיקרוסופט זינק במעל 2% כבר בשעות הראשונות של המסחר ונראה שהמנייה צפויה לעלות עוד בעקבות העסקת אלטמן.


OpenAI, עתיד ורוד – משקפיים שחורים

אז לאן הולכת OpenAI מכאן?

כאשר אתה מפטר מנכ"ל כריזמטי ומצליח, שהביא את החברה לשווי של עשרות מיליארדי דולרים בפחות משנה, כדאי שתחשוב קודם על חברה אחרת שניסתה זאת בעבר ונכשלה – אפל, שפיטרה בזמנו את המייסד סטיב ג'ובס וכמעט הגיעה לפשיטת רגל עד שג'ובס חזר לתפקיד.
 
גם ההחלטה לסגור את האפשרות להצטרף ל-ChatGPT 4 בתשלום לא ברורה.

לפני יומיים הופיעה הודעה שעקב כמות גדולה מידי של משתמשים לא ניתן להצטרף לשירות בתשלום. היום פשוט תקבלו פופ-אפ שיאפשר לכם להצטרף לרשימת ההמתנה:


 
מן הסתם OpenAI לא תיעלם, אבל כרגע המצב מבחינתה מסובך והעתיד לא ברור.

נראה שהחברה היא האויבת הכי גדולה של עצמה בכך שהיא לא מצליחה לשמר את המייסדים (3 פרשו/ הועזבו) והבכירים שלה והופכת אותם למתחרים:

האחים דניאלה ודריו אמודאי פרשו מ-OpenAI, הקימו את חברת Anthropic, שיצרה בוט AI מעולה בשם Claude. אם עדיין לא ניסיתם אותו, אני ממליץ לכם בחום – הוא חינמי, ובעברית הוא משאיר אבק ל-ChatGPT:

https://claude.ai
 

אילון מאסק (כן גם הוא היה בין המייסדים) לאחרונה נכנס למרוץ ה-AI ומשיק את X.AI, שכנראה עוד נשמע עליו.

וכמובן סאם אלטמן וגרג ברוקמן, שהצטרפו להוביל עכשיו את מחלקת ה-AI של מיקרוסופט המשקיעה הכי גדולה של OpenAI, שלמרות ההשקעה המאסיבית שלה אין לה באמת שליטה בשל המבנה הארגוני המסובך של OpenAI:


כמובן שלאירועי הימים האחרונים יהיו השלכות מרחיקות לכת גם על Bard של גוגל ועל עתיד תעשיית ה-AI כולה ואנחנו נעדכן אתכם בדברים המעניינים.

בינתיים המלצה קטנה ל-OpenAI, אולי הגיע הזמן לשנות את השם ל- OpenPandora ?
 
עומר